filtry
Filtry do sprężarek – zasada działania
8 października 2019
sprężarka bezolejowa
Jak zapewnić czyste powietrze w sprężarkach?
16 grudnia 2019

Dostępne na rynku sprężarki śrubowe różnią się od siebie parametrami, zastosowaniem oraz wydajnością. Wszystko zależy od tego, z jakim modelem mamy do czynienia. W celu właściwego dobrania narzędzia do swoich potrzeb należy wiedzieć, od czego zależy wydajność sprężarek śrubowych.

Konstrukcja sprężarki śrubowej

Głównym elementem sprężarki są śruby. Podczas pracy przestrzeń między nimi zmniejsza się i w ten sposób wytwarzane jest sprężone powietrze. Sprężarka kompaktowa jest dosyć kompaktowym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że w jej konstrukcji nie trzeba umieszczać amortyzatorów sprężynowych. Zazwyczaj ich rolę odgrywają tłumiki wibracji. W zależności od różnych cech urządzenia sprężarka śrubowa może mieć różną wydajność i może być stosowana w różnych gałęziach przemysłu.

Od czego zależy wydajność sprężarki śrubowej?

Jak już wspomniano, budowa oraz zastosowane w sprężarce rozwiązania wpływają na jej wydajność. Zależy ona od następujących czynników:

  • szczelności pomiędzy śrubami,
  • szczelności pomiędzy śrubą a obudową,
  • rodzaj sprężarki: olejowa lub bezolejowa,
  • rodzaju napędu sprężarki,
  • mocy silnika,
  • obecność dodatkowych elementów, np. śrubowych elementów sprężających,
  • metody sterowania sprężarką,

Oczywiście wydajność sprężarki śrubowej zależy także od sposobu jej stosowania. Intensywniejsze stosowanie może spowodować, że wydajność z czasem osłabnie. Ogromną rolę odgrywają także regularne serwisy oraz właściwa konserwacja.

Jaka jest wydajność sprężarki śrubowej?

Decydując się na sprężarkę, warto wiedzieć, które rodzaje charakteryzują się większą wydajnością. W przypadku potrzeby sprężarki o wysokiej wydajności należy mieć świadomość, że lepiej w tej roli sprawdzą się sprężarki śrubowe. Charakteryzują się one większymi wydajnościami oraz mocami od kilku do kilkuset kilowatów. W zależności od mocy sprężarki śrubowej waha się także jej wydajność. Dla sprężarek o mocach od 2,2 KW do 45 KW wydajność kształtuje się w granicach 320 l/min do 7300 l/min. Z kolei ciśnienie robocze wynosi wówczas od 8 do 13 bar. Większa wydajność idzie także w parze z wysoką trwałością. Sprężarki śrubowe mogą pracować około kilkudziesięciu tysięcy godzin.

Jak wybrać dobrą sprężarkę?

Jak już wspomniano, wybór sprężarki nie jest prosty. Oprócz parametrów technicznych trzeba zwrócić uwagę na istotne kwestie własnych preferencji. Trzeba zwrócić uwagę na to, w jakich cyklach ma pracować sprężarka, jaka wydajność jest potrzebna oraz jakie ciśnienie będzie najodpowiedniejsze. Ponadto warto zastanowić się nad poziomem hałasu, jaki będzie emitowała sprężarka, gdyż wiąże się to nierozerwalnie z miejscem jej usytuowania. Jeżeli znajduje się w bliskim otoczeniu pracujących osób, lepiej wybrać tą emitującą dźwięki o mniejszym nasileniu.

Gdzie można zakupić sprężarki śrubowe o wysokiej wydajności?

Kiedy wymagania i potrzeby są już jasno określone, zakup sprężarki nie powinien być problemem. Otóż wystarczy wybrać odpowiedniego dostawcę, porównując wcześniej ceny i ofertę. Duży wybór sprężarek jest dostępny w sklepach internetowych. W przypadku dużych miast, takich jak Gdynia nie powinno być problemu z wyszukaniem sklepu internetowego.

Podsumowując, wybór sprężarki oraz jej odpowiedniej wydajności powinien być podyktowany głównie własnymi wymaganiami i potrzebami. Gdy się je zna, wybór jest znacznie prostszy, a zakupy przyjemniejsze.