Jaką sprężarkę wybrać do firmy?
20 lutego 2019
Zalety niskiego ciśnienia sprężarek śrubowych
12 kwietnia 2019
sprężarki śrubowe olejowe

W celu sprężania powietrza stosuje się mniej lub bardziej zaawansowane technologiczne urządzenia. Jednymi z najbardziej popularnych i wydajnych są sprężarki śrubowe, które charakteryzują się wysoką wydajnością i z powodzeniem mogą być stosowane między innymi w przemyśle. Czym zatem są sprężarki śrubowe i jakie jest ich zastosowanie?

Czym są sprężarki śrubowe?

Sprężarki śrubowe to energooszczędne i bardzo wydaje urządzenia, które służą do wytwarzania sprzężonego powietrza. To jakie ciśnienie będzie miał sprężany gaz zależy od ich konstrukcji, a zatem mogą one sprężać powietrze o różnorodnym ciśnieniu.

Sama technika działania tych urządzeń jest stosunkowo prosta – wyposażone są one w dwa rodzaje wirników (wypukły i wklęsły), które obracają się względem siebie, zmniejszając tym samym objętość gazu.

Sprężarki śrubowe – rodzaje

Kompresory śrubowe są urządzeniami elastycznymi i dają się bezproblemowo przystosować do wymaganej wydajności, a to za sprawą różnorodnych modeli. Każdy z nich posiada możliwość ustawienia zakresu ciśnień i automatyczne uruchomienie, a także zatrzymanie urządzenia według wskazań przetwornika ciśnienia. Dodatkowo sprężarki posiadają zdalne sterowanie i zintegrowane sterowanie chłodzeniem lub osuszaczem.

Na rynku znajdziemy sprężarki śrubowe bezolejowe i olejowe.

Sprężarki bezolejowe – w tym urządzeniu podczas procesu sprężania wykorzystuje się wyłącznie wodę, nie ma więc potrzeby zastosowania uszczelnienia w postaci filtru olejowego, ale za to wyposaża się je w filtry eliminujące drobnoustroje, takie jak pyłki, wirusy czy bakterie. Dzięki temu powstaje czyste skompresowane powietrze, które śmiało wykorzystuje się w tych gałęziach przemysłu, gdzie wymaga się wysokich standardów higienicznych oraz braku zawartości oleju w sprężonym powietrzu, np. w przemyśle medycznym, farmaceutycznym, w produkcji półprzewodników czy przemyśle papierniczym.

Sprężarki śrubowe bezolejowe to urządzenia niewielkich gabarytów i o małej wadze, bez problemu można więc je transportować, a to tego są proste w obsłudze i przyjazne dla środowiska naturalnego.

Sprężarki olejowe – to urządzenia posiadające dużą wydajność i mogące pracować w sposób stały. W modelach tych w komorach sprężania wtryskuje się olej, dzięki któremu zagwarantowana jest odpowiednia szczelność w płaszczyźnie pomiędzy wirnikami i który jednocześnie chłodzi element sprężający.

Praca tego urządzenia polega na separacji oleju ze strumienia skompresowanego powietrza, po to by go schłodzić i przefiltrować, a następnie ponownie skierować do komory sprężania. Powietrze znajdujące się u wylotu elementu sprężającego będzie zawierało cząsteczki oleju i wody, dlatego konieczne jest zastosowanie separacji cyklonowej, a także dodatkowej filtracji powietrza sprężonego w filtrach.

Sprężarki śrubowe olejowe są znacznie cięższe od bezolejowych, ale najczęściej wyposażone są w kółka, co znacznie ułatwia ich przemieszczanie.

Sprężarki śrubowe – zastosowanie

Zastosowanie sprężarek śrubowych zależne jest od ich właściwości, jak i wydajności. Najczęściej stosuje się je w przemyśle (np. maszynowym, elektronicznym, lotniczym, morskim, petrochemicznym, metalurgicznym czy spożywczym), a także jako kompresory wykorzystane w warsztatach i laboratoriach. Korzysta się z nich także w farmacji, medycynie, i w wojsku.

Współczesne sprężarki śrubowe to urządzenia przede wszystkim energooszczędne i ekonomiczne w eksploatacji, a do tego ciche lub wyciszone, łatwe w transporcie lub też stacjonarne, które można stosować we wnętrzach, halach produkcyjnych lub na wolnym powietrzu.